Nasza kardiologia lepsza od ośrodków klinicznych

Nasza kardiologia lepsza od ośrodków klinicznych – pokazuje ranking Tygodnika Wprost

Nowosolska kardiologia pod każdym względem w polskiej czołówce. W rankingu szpitalu opublikowanym przez Wprost wyprzedzamy ośrodki kliniczne, uniwersyteckie, wojewódzkie. Jesteśmy bezkonkurencyjni w województwie.

Na podstawie wypełnionych przez szpitale ankiet Tygodnik Wprost wybrał najlepsze szpitale w kraju. Po uwagę brany był: zakres diagnostyki, liczba wykonanych procedur medycznych, współczynnik zakażeń pooperacyjnych, liczbę lekarzy specjalistów, liczbę łóżek, sal operacyjnych. Zaproszenie do udziału w rankingu trafiło do 2 tys. placówek medycznych. Ankiety zostały opracowane przez specjalistów: profesorów, pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, konsultantów krajowych i wojewódzkich. Nadesłane odpowiedzi były weryfikowane przez ekspertów a przekazane dane porównane z danymi NFZ. W ten sposób powstała lista najlepszych oddziałów w kraju.
Po dokładnej analizie przedstawionych danych nowosolski oddział kardiologii znalazł się polskiej czołówce. Jest dziesiątym najlepszym oddziałem kardiologicznym w kraju. Wyprzedzają nas jedynie tak potężne ośrodki jak Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Górnośląskie Centrum Medyczne Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Instytut Kardiologii w Warszawie, szpitale kliniczne w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi. Tymczasem za plecami zostawiliśmy renomowane szpitale uniwersyteckie i kliniczne w: Bydgoszczy, Szczecinie, Krakowie, Opolu.
- Na naszym oddziale wykonujemy najbardziej innowacyjne zabiegi. Jeżeli jest wdrażana jakaś nowa metoda leczenia w światowej klasy klinikach, to u nas również – podkreśla Jarosław Hiczkiewicz, kierownik oddziału kardiologii WSSP ZOZ Nowa Sól. Zwraca uwagę, że nowosolska kardiologia od lat utrzymuje się w czołówce. – Pracuje na to wykwalifikowana kadra lekarzy specjalistów, pielęgniarek, rehabilitantów oraz pracowników sekretariatów medycznych – podkreśla J. Hiczkiewicz.
W Nowej Soli leczą się pacjenci z województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego. Nowa era naszej kardiologii rozpoczęła się w 1999 r. kiedy powstała pierwsza pracownia hemodynamiki. To wtedy nasi lekarze zaczęli wykonywać zabiegi koronarografii, koronaroplastyki, założyli pierwsze stenty. Wdrożono angiografię, badanie tętnic innych niż wieńcowych, czyli brzusznych, szyjnych, kończyn dolnych. – Znamy się na swojej pracy jesteśmy profesjonalni i skuteczni. Dobro pacjenta jest dla nas na pierwszym miejscu. Wysoka pozycja w rankingu to satysfakcja dla całego zespołu – przyznaje J. Hiczkiewicz.
Według rankingu jesteśmy piątym ośrodkiem w Polsce pod względem wykonywania angioplastyki wieńcowej w ostrych zespołach wieńcowych. Jest to przezskórny zabieg naprawczy tętnic wieńcowych wykonywany w sytuacji ich zwężenia lub zamknięcia. Na dziewiątym miejscu w kraju jesteśmy pod względem wykonywania ablacji, czyli nowoczesnej metody leczenia zaburzeń rytmu serca jak migotania przedsionków i innych arytmii. Na bardzo wysokim czwartym miejscu w Polsce uplasował się nowosolski szpital w implantacji kardiowerterów-defibrylatorów, metodzie leczenia groźnego dla życia komorowego zaburzenia rytmu serca. Ilością wykonywanych zabiegów wyprzedziliśmy duże ośrodki medyczne jednocześnie zostawiając w tyle lubuskie szpitale wojewódzkie. Nowosolska kardiologia jest również bardzo wysoko pod względem wykonanych zabiegów. Świadczy to o dużym doświadczeniu lekarzy. - Tylko ośrodki wykonujące w setkach i tysiącach zabiegi kardiologiczne wykonują je precyzyjnie i profesjonalnie. Każdy pacjent, który do nas trafi może być pewien, że jest w jednym z najlepszych miejsc w kraju – podkreśla J. Hiczkiewicz.